Właściwości i zastosowanie jodu w kroplach

Jod w kroplach (krople jodowe) to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych środków do dezynfekcji ran. Zawarty w nich jod działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Dzięki swoim właściwościom leczy się nim zmiany skórne, przypalenia, oparzenia, otarcia, odmrożenia, wypryski, wrzody, brodawki. Roztwór jodu mogą kupić także kobiety w ciąży.

Jak działa jod w kroplach

Jod to pierwiastek chemiczny o symbolu I i liczbie atomowej 53. Jest niezbędnym składnikiem wielu białek i enzymów w organizmie. Jod jest szczególnie istotny dla funkcjonowania tarczycy, która produkuje hormon thyroxin (T4), czyli tyroksynę. Hormon ten reguluje pracę układu nerwowego i wzrost kości. Stanowi też wzór strukturalny wielu hormonów tarczycy: trijodotyroniny (T3), dijodotyroniny (T2), monojodotyroniny (T1). Jod w postaci wodnego roztworu (krople jodowe) należy do najsilniejszych i najstarszych środków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Jego koncentracja w kroplach jodowych może wynosić od 0,5% do 10%. Jod działa na komórki bakterii i grzybów poprzez wniknięcie w ich błony komórkowe i uszkodzenie struktur komórkowych.

Działanie jodu w kroplach

Prowadzi to do śmierci komórki i wyłączenia bakterii z procesu życiowego. Środek działa już po kilku minutach i skutecznie zabija takie bakterie jak Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Proteus spp. oraz grzyby Candida albicans i Trichophyton mentagrophytes. W dobie szerzącego się wirusa grypy i innych chorób zakaźnych, jod ma szczególne znaczenie. Dzięki swoim właściwościom pomaga przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się infekcji i zapobiegać jej nawrotowi. Jod w kroplach można stosować zarówno do dezynfekcji rąk, jak i do utrzymania czystości wśród przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie jodu w kroplach Jod w kroplach służy przede wszystkim do dezynfekcji ran i oparzeń. Dodatkowo można go stosować do dezynfekcji rąk, a nawet przedmiotów codziennego użytku.

Stosowanie jodu w kroplach

Roztwór jodu można stosować również do dezynfekcji przemyślanych przedmiotów, takich jak telefony komórkowe, klawiatura, myszka komputerowa. Roztwór jodu można stosować w postaci kropli w miejscach, gdzie występują wirusy i bakterie, a także przy oparzeniach i ranach. Jod w kroplach leczy się przede wszystkim stany zapalne i rany, przedsionki nosowe, zmiany skórne, a także otarcia i wypryski. Roztwór jodu w kroplach można stosować w leczeniu przedsionków nosowych w przypadku przeziębień i grypy. Zawarty w nim jod działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.