Jak wybrać najlepszą płytę kuchenną gazową?

Jak wybrać najlepszą płytę kuchenną gazową?

Która płyta gazowa wybrać. Jakie są jej parametry?

Wybór odpowiedniej płyty gazowej do kuchni może być wyzwaniem. Na co warto zwrócić oku przy wyborze najlepszej płyty gazowej? Przede wszystkim, należy kierować się mocą grzewczą – im jest ona większa, tym większy możliwości gotowania będziemy mieli. Warto zastanowić się także, czy, w zależności od potrzeb użytkownika, potrzebna jest płyta ze sterowaniem elektronicznym, czy też manualnym. Co powinno też zadecydować o wyborze danego modelu to liczba palników – więcej palników, ze względu na różnorodność mocy i średnic, będzie oznaczać możliwość przygotowania większego wachlarza potraw.

Tabele parametrów płyt gazowych

Płyta Moc grzewcza Typ kontroli Liczba palników
A 3400W elektroniczny 3
B 2500W manualny 4
C 3000W elektroniczny 2

Jak wybrać najlepszą, gazową płytę kuchenną?

Według określonych kryteriów

Gazowa płyta kuchenna to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu, dlatego też przed jej zakupem, warto dobrze przemyśleć wybór. Na co zwrócić uwagę kupując gazową płytę kuchenną? Podstawą wyboru płyty gazowej jest liczba palników oraz rodzaj materiału, z jakiego została wykonana. Jeżeli chcemy, aby nasza płyta służyła nam przez bardzo długi czas, wybór materiału jest kluczowym elementem. Najtrwalsze są gazowe płyty kuchenne wykonane ze stali szlachetnej lub ceramiki.

Dodatkowo, na rynku mamy dostępne urządzenia z domyślnym systemem blokady bezpieczeństwa oraz regulacją ilości strumienia gazu, zapobiegającymi wyciekom. Innym istotnym elementem wyboru jest stopień regulacji mocy, która jest niezbędna, by przygotowywać potrawy o odpowiedniej temperaturze. Na decyzję wyboru powinien wpłynąć także design płyty oraz jej cena.

Poniżej omówienie najważniejszych kryteriów wyboru gazowej płyty kuchennej w formie tabeli:

Kryteria Opis
Liczba palników Ilość palników oraz rodzaje ich mocy
Materiał Rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana płyta gazowa
System bezpieczeństwa Typ systemu, wedle jakiego płyta powinna pracować
Regulacja mocy Stopień regulacji mocy
Cena Cena zakupu gazowej płyty kuchennej
Design Wygląd gazowej płyty kuchennej

Świadom zakup gazowej płyty kuchennej pozwoli nam wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i czynić gotowanie bardziej wygodnym, bezpiecznym i przyjemnym.

Jak wybrać najlepszą płytę gazową do kuchni?

Jeżeli planujesz zakup płyty gazowej w kuchni, uświadom sobie, że Twoje wybory mogą mieć istotny wpływ na wygląd, praktyczność i wydajność Twojej kuchni. Aby wybrać najlepszą płytę kuchenną gazową, powinieneś wziąć pod uwagę następujące czynniki: typ, wielkość, wyprowadzenie spalin, moc i liczbę palników, ustawienie i non-stick powierzchnię.

Krok pierwszy: zdecyduj o typie płyty kuchennej gazowej

  • W zależności od płaszczyzny Twojej kuchni, możesz wybrać otwartą płytę gazową lub zamkniętą, która zapewnia lepszą wentylację.
  • Jeśli nie masz wymagań dotyczących wentylacji, skup się na wyborze najbardziej odpowiedniego typu gazu (np. jezioro, butla ziemna lub prosta zamknięta).
  • Pamiętaj, że typ płyty gazowej, który wybierzesz, ograniczy Ci także liczbę kuchenek, na które możesz się zdecydować.

Krok drugi: wybierz wielkość

Wybór odpowiedniej wielkości płyty gazowej pozwoli na uzyskanie optymalnych wrażeń użytkowych. Przed zakupem możesz obliczyć liczbę jednostek powierzchniowych płyty gazowej potrzebnych do gotowania przez policzenie liczby palników i ich średnicy. Dzięki temu, że wymiary płyt są standardowe, jest mniejsze ryzyko, że będziesz musiał dokonać zmian w kuchni, aby płyta gazowa zmieściła się w swojej obudowie.

Krok trzeci: wyprowadzenie spalin

Do wyboru masz otwartą lub zamkniętą płytę, w zależności od tego, jak będziesz wyprowadzać spaliny. Otwarta płyta gazowa oferuje znacznie lepszą wentylację, podczas gdy zamknięta jest wydajniejsza. Na wyprowadzenie spalin są potrzebne okap lub okno, aby wyprowadzić gaz i efekty cieplne.

Krok czwarty: moc i liczba palników

Moc płyty gazowej oznacza moc naprawdę potrzebną Ci w Twojej kuchni. Im większa moc, tym szybciej możesz gotować, ale i mocy będzie zużywać. Aby wybrać optymalną moc płyty gazowej, musisz brać pod uwagę wielkość Twojej kuchni i odpowiednio dobrać liczbę palników.

Krok piąty: ustawienie i non-stick powierzchnia

Pamiętaj, że poza parametrami funkcjonalnymi, Twoim celem powinno być również dostrojenie modelu do wystroju kuchni. Wybór kolorów uzależniony jest od Twojego designu. Dodatkowo do Twojego wyboru może należeć również powierzchnia beztłuszczowa lub zwykła. Wybór beztłuszczowej powierzchni ma znaczenie, szczególnie jeżeli chodzi o wygodę czyszczenia.

Krok szósty: porównaj produkty

Aby wybrać najlepszą płytę kuchenną gazową, postaraj się porównać dostępne produkty pod kątem cech, jakie posiadają i ceny. Przedstawmy to w postaci tabeli:

Produkt Moc Liczba palników Powierzchnia beztłuszczowa Cena
Produkt1 1700W 3 Tak 800zł
Produkt2 2400W 4 Nie 1200zł
Produkt3 2900W 5 Tak 1500zł

Porównując produkty, postaraj się znaleźć model, który spełni Twoje potrzeby, a jednocześnie będzie dostępny w przystępnej cenie.Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać najlepszą płytę kuchenną gazową, zapoznaj się z naszym poradnikiem, który znajduje się pod tym linkiem: https://www.dynacook.pl/.